بازتاب خبری- خبرگزاری جمهوری اسلامی

نگارخانه های مجازی رقیب نگارخانه های حقیقی نیستند

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نگارخانه های مجازی هرگز رقیب نگارخانه های فیزیکی نیستند، بلکه ایجادشان منجر به همکاری بیشتر با نگارخانه دارها خواهد شد. 

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا ، علی جنتی شامگاه شنبه در آیین رونمایی از گالری مجازی ایران هنر در خانه هنرمندان برگزار شد، به پیشنهاد مجری و تایید حاضران به عنوان اولین نفر یک تابلو را از این سامانه خریداری کرد.

جنتی در سخنانی ساحت مقدس هنر را جزو تعابیر بسیار مهم عنوان کرد که عالی ترین آنها مظهر کتاب قرآن است که در وصف آفرینش سخن گفته است. وی عالی ترین اثر را خلقت انسان عنوان کرد و افزود: می توان گفت، منشاء و سرچشمه هنر، خود خداوند است از این منظر هنرمندان قابل احترامند. به گفته وی هنر معنوی اصیل هنری است که آثار زیبایی و خلاقیت در آن نهفته است.

جنتی راه اندازی گالری مجازی ایران هنر را کاری بسیار ارزشمند و ماندگار توصیف کرد و افزود: امروز به برکت انقلاب اسلامی هنرمندان ما با خلاقیت و ابتکار رویدادهای مهمی را خلق و به تصویر می کشند.

وی گفت: این نگارخانه با نیت خیرخواهانه تاسیس شده وباید برای آینده آن ایجاد شوق و انگیزه نموده و مورد حمایت و تشویق قرار گیرد ؛ نه حمایت مالی و اقتصادی بلکه با معرفی سامانه به مردم خرید آثار هنری ، شرکت در گردش آثار و تبادل آن می توان از این سامانه حمایت کرد.

عضو کابینه دولت یازدهم در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: امروز کشورهای توسعه یافته می توانند اقتصاد مبتی بر صنایع فرهنگی را بخشی از تولید ناخالص ملی خود قرار دهند ، البته اگرچه این کشورها در عرصه های صنعت و اقتصادی سرآمد هستند ، با ورود به اقتصاد مبتنی بر صنایع فرهنگی می توانند در این زمینه نیز به سرآمدی دست یابند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: برای فراگیر شدن استفاده آثار اصیل هنری باید فرهنگ سازی کرد. بنابراین نیازاست در جهت بومی سازی آثار و قابل دسترس بودن آثار در مراکز عمومی مانند مکان های آموزشی ، اقامتی ، تفریحی و ساختمان های بلند که راهروهای آن بی روح است با نمایش آثار هنری روحی تازه در کالبد این مکان ها وارد کرده و مردم نیز با آثار هنرمندان به راحتی آشنا شوند.

جنتی، توجه به اقتصاد فرهنگ و اقتصاد خلاق را اولویت مهم کاری خود دانست و پیشنهاد کرد: بخش خصوصی می تواند گام های بلندی برای انجام این مهم برداشته و به نحوی سبب رونق هنر شود.

عضو کابینه دولت یازدهم یادآور شد: در سال 91 در لایحه بودجه کل کشور همه پروژه های عمرانی قرار بود یک درصد از اعتبارات خود را به خرید آثار هنری اختصاص دهند که متاسفانه در مجلس قبلی رای نیاورد.

جنتی افزود: در سال 94 هم در لایحه بودجه کل کشور همه پروزه های عمرانی و دستگاه ها را مجاز کردیم که یک درصد از اعتبارات خود را به خرید آثار هنری اختصاص دهند که در این مجلس تصویب شد لذا در حال حاضر با ابلاغ این مصوبه دولت ، ذیحسابهای دستگاه های اجرایی مشکلی برای خرید آثار هنری ندارند.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید گفت: به دولت پیشنهاد شده که نهاد اقتصاد خلاق تصویب و تاسیس شود که هم اکنون این موضوع در کمیسیون های دولت در حال بررسی است.

جنتی تصریح کرد: امروز دنیای فناوری اطلاعات به سرعت در حال گسترش و نوآوری است و این مهم به فضای مجازی و زندگی مردم رنگ و بوی تازه داده است.

جنتی در پایان با اشاره به راه اندازی سامانه گالری مجازی ایران هنر گفت: امروزیکی از آرزوهای من در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحقق یافت. به گفته وی در زمینه کتاب ، سینما و آثار موسیقیایی نیز به مانند این سامانه اقدامات جامعی انجام شده و امید است همچنان گام های بلندتری در این زمینه برداشته شود.

آیین رونمایی از گالری مجازی ایران هنر روز شنبه با حضور جمعی از مسوولان فرهنگی و هنری و هنرمندان در تالار شهباز خانه هنرمندان برگزار شد.

info [at] artirangallery.com
88052767 9821 +
تهران، میدان ونک، بعد از پل کردستان، پلاک ۴۷، واحد ۸