مرقع نفیس رنگی‌نویسی به خط ریحان در گالری ایران‌هنر رونمایی شد

یکی از منحصر به فردترین مرقعات رنگی‌نویسی به خط ریحان در قالب کتاب آکاردئونی با جلد چرم پتینه‌کاری شده در گالری ایران‌هنر رونمایی شد

این مرقع به صورت آکاردئون سنتی در ابعاد ۱۰*۱۵ سانتی‌متر و با قلم نیم‌میلی‌متر اجرا شده و چند ویژگی منحصر به فرد دارد. نخست آنکه اولین نمونه تاریخی از تکنیک رنگه‌نویسی سبک قاجاری به خط ریحان است و هرگز نمونة مشابهی با این ویژگی‌ها وجود ندارد. دوم آنکه مرقع به خط ریحان ایرانی (چه رنگی‌نویسی و چه مشکی‌نویسی) با دانگ کمتر از ۱ میلی‌متر تا کنون دیده نشده و سوم اینکه این اثر برجسته حاصل کار گروهی چند هنرمند معاصر ایرانی است.

خوشنویسی این اثر را استاد محسن عبادی، تذهیب و مرقع‌سازی را سرکار خانم زهراسادات مشرف و تجلید و پتینه‌سازی جلد را استاد حسن أحسن انجام داده‌اند و یکی از صفحات پشتی آن مزین به تقریظ و توشیح استاد آیدین آغداشلوست که این مرقع را «نمونه منحصری است از خط زیبای ریحان می‌داند که سالها و بلکه قرن‌ها به این درجه از زیبایی وکمال نمونه‌ای از آن دیده نشده بود.»

این مرقع از امروز در گالری ایران هنر رونمایی و با بهای کارشناسی 40 میلیون تومان برای فروش عرضه شده است. گالری ایران هنر را با نشانی artirangallery.com ببینید.

info [at] artirangallery.com
88052767 9821 +
تهران، میدان ونک، بعد از پل کردستان، پلاک ۴۷، واحد ۸